سه شنبه, 30 بهمن, 1397 - 05:02

چراغ سبز سیمانی‌ها به جام‌جهانی فوتبال 2022 قطر

به گزارش سایت خبری سیمان تشدید ساخت و سازهای قطر و تامین زیرساخت‌های جام جهانی در سال‌ 2022 کشورهای خاورمیانه را وارد میدان رقابتی کرده است که در این میان صنعت فولاد، سیمان و سنگ ایران هم می‌تواند بیشترین نیاز این کشور را برای دو رویداد ورزشی پیش رو تامین کند. این در صورتی است که صاحب‌نظران بخش معدن و صنایع معدنی معتقدند افزایش صادرات و همکاری با قطر منوط بر بستری است که از یک سو حمایت مورد نیاز دولت و از سوی دیگر بهبود شرایط اقتصادی و وضعیت داخلی بازارها دو عامل فراهم شدن آن است. این در حالی است که تدوین طرح جامع فولاد و در راس آن صادرات‌محوری واحدهای تولیدی را می‌تواند مجاب به تقویت ظرفیت‌های صادرات کند.
این در حالی است که دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان معتقد است واحدهای سیمانی فعال کشور در حال حاضر آمادگی تقویت صادرات سیمان به بازارهای منطقه را دارند. عبدالرضا شیخان با بیان اینکه بیشتر صادرات سیمان در آسیای میانه متمرکز و به کشور افغانستان و عراق تولیدات داخلی فرستاده می‌شود، گفت: کشورهای حوزه خلیج فارس همچون قطر و عربستان واردکننده کلینکر از ایران هستند و اخیرا حتی از آفریقا و مصر درخواست‌هایی برای صادرات سیمان به این کشورها داشتیم. دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان افزود: قطر هم برای تامین مواد اولیه ساخت و سازهای استادیوم‌های ورزشی از تولید کارخانه‌های سیمان خود استفاده دارد و بیشتر تولیدات آن صرف ساخت و سازها می‌شود به همین دلیل توان صادرات سیمان این کشور کم است اما ایران برعکس قطر است و سالانه مقدار زیادی مازاد دارد.
این فعال عرصه صنعت سیمان معتقد است اگر پس از بهبود روابط بین‌المللی وشرایط اقتصادی افزایش تقاضا برای محصولات فولادی صورت گیرد، می‌توان به بازار ساخت و ساز قطر هم ورود پیدا کرد اما این مشروط بر تقویت توان صادراتی واحدهای سیمانی کشور و سیاست‌های حمایتی دولت است. از آنجایی که ایران تجربه صادرات کلینکر به قطر را دارد، می‌تواند برای سیمان مصرفی ساخت و ساز‌های استادیوم‌ها در قطر هم برنامه‌ریزی کرد. زیرا سیمان ایرانی هم دارای کیفیت است و هم در کنار تامین نیاز داخلی حجم بسیاری مازاد دارد در نتیجه می‌توان صادرات این محصول را به کشورهای نزدیک افزایش داد. اگرچه تعامل و گسترش همکاری ایران با قطر در تامین زیرساخت‌های استادیوم‌‌سازی مورد تاکید دولتمردان ایرانی هم واقع شده است اما اینکه صنایع معدنی ایران چقدر آمادگی ورود به بازارهای مصرفی این کشور را دارند همچنان با ابهاماتی روبه‌رو است. توان رقابت و مشارکت ایران در ساخت و سازهای قطر مشروط به تمایل دو طرف است که ورود کشورهای عربی، ترکیه و چین رقابت را سخت‌تر می کند. اما اینکه در این سال‌ها که بازار ساخت وساز دبی داغ بود و از سویی قطر در حال اجرای پروژه‌های عمرانی‌اش بود اینکه صنایع معدنی ایران نتوانست سهمی از بازار خاورمیانه را از آن خود کند، آیا فرصتی از دست رفته است؟